Analiza opłacalności mikroinstalacji PV w budynku jednorodzinnym w Sulejowie
autor:
EWELINA RÓŻYCKA-WROŃSKA
ORCID ID:
0000-0002-8590-5014
Numer miesięcznika:
10/2024 Instal s.11-17
DOI:
10.36119/15.2024.10.2
Fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród wszystkich OZE w naszym kraju z 60% udziałem mocy zainstalowanej w tym sektorze. Najważniejszym kryterium inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest określenie zysku netto w całym cyklu życia.
W artykule opisano istniejącą mikroinstalację PV w budynku jednorodzinnym zlokalizowanym w Sulejowie, zaprojektowaną i zamontowaną przez specjalizującą się w tej dziedzinie firmę.
W prowadzonych rozważaniach analizowano produkcję energii elektrycznej z instalacji PV, która w całości sprzedawana jest do sieci po obniżonej o 20% cenie za 1 kWh energii. Do kalkulacji przyjęto 5% stopę dyskonta dla ceny 1 kWh energii elektrycznej oraz założono wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną 1 % rok do roku. W niniejszej pracy przeprowadzono analizę, której celem jest sprawdzenie opłacalności w/w instalacji oraz porównanie innych możliwości wykorzystania środków finansowych potrzebnych do jej budowy.
Analiza ta obejmuje inwestycję w długookresowe fundusze, kwoty przeznaczonej na zakup paneli PV oraz określa zysk, jaki można uzyskać eksploatując panele PV i zaoszczędzone dzięki temu pieniądze, inwestować. Do analizy przyjęto bezpieczny długookresowy fundusz ze średnioroczną kwotą zwrotu na poziomie 7%. Każdy z analizowanych wariantów przynosi korzyści finansowe, jednak opcja uwzględniająca inwestowanie zaoszczędzonych dzięki instalacji PV pieniędzy, pozwala prawie dwukrotnie zwiększyć zysk w okresie cyklu życia mikroinstalacji.
Słowa kluczowe:
Informacje o autorach:
dr inż. Ewelina Różycka-Wrońska https://orcid.org/0000-0002-8590-5014 ‒ Warsaw University of Technology, Faculty of Building Services, Hydro and Environmental Engineering, Warsaw, Poland. Adres do korespondencji: ewelina.rozycka@pw.edu.pl