III Kongres Kogeneracji
Biuro: ul. Nowogrodzka 11, 00-513 Warszawa tel.: (22) 529 05 00; e-mail: sekretariat@ptez.com.pl
III Kongres Kogeneracji | 27-29 czerwca 2022 r.
Unijna polityka klimatyczno-energetyczna, nowoczesne technologie w kogeneracji i transformacja energetyczna – wokół tych tematów będzie się koncentrować uwaga uczestników III Kongresu Kogeneracji. Wydarzenie, organizowane po raz trzeci przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2022 r. w Kazimierzu Dolnym.
Tegoroczny Kongres będzie okazją do rozmowy na temat kluczowych wyzwań, przed którymi stoją krajowe przedsiębiorstwa ciepłownicze. W dyskusjach panelowych wezmą udział eksperci i przedstawiciele czołowych firm sektora elektroenergetycznego. Do udziału w wydarzeniu zaproszono naukowców, osoby odpowiedzialne za obszar energetyki i ciepłownictwa w administracji rządowej i samorządowej, jak również członków innych organizacji branżowych, aktywnie kształtujących rynek produkcji energii elektrycznej i ciepła w Polsce.
W programie III Kongresu Kogeneracji zaplanowano cztery panele tematyczne:
- Kogeneracja w dobie wyzwań klimatyczno-energetycznych
- Wsparcie publiczne w transformacji energetyki
- Klimatyczny wymiar polityki miejskiej
- Nowoczesne technologie dla kogeneracji
Uczestnicy Kongresu poruszą zatem zagadnienia, które będą miały decydujący wpływ na transformację energetyczną i w tym kontekście rozwój kogeneracji w naszym kraju.
– Transformacja energetyczna przyspiesza, a tym samym zwiększa się dyskusja na temat kierunków zmian w polskim ciepłownictwie i elektroenergetyce. Stąd tak ważne jest szukanie przestrzeni do wymiany poglądów i dialogu na temat wyzwań, przed jakimi stajemy w obliczu realizowanych procesów inwestycyjnych czy zmian w europejskiej polityce klimatycznej – podkreśla Wojciech Dąbrowski – prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych – II edycja Kongresu Kogeneracji zakończyła się przyjęciem stanowiska, w którym sformułowaliśmy obawy dotyczące pakietu Fit for 55 i zmian prawnych postulowanych przez Komisję Europejską. W ten sposób z Kazimierza Dolnego popłynął wyraźny sygnał, że branża ciepłownicza i sektor elektroenergetyczny mówią jednym głosem w kwestii tempa transformacji energetyki w naszym kraju.
Podczas Kongresu Kogeneracji wręczona zostanie statuetka Przyjaciela Kogeneracji. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które mają wyjątkowy wkład w działania na rzecz promocji produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. W poprzednich edycjach wydarzenia statuetka Przyjaciela Kogeneracji trafiła (w 2019 r.) do Krzysztofa Tchórzewskiego – ministra energii w latach 2015-2019, (w 2021 r.) do prof. dr hab. Waldemara Kamrata z Politechniki Gdańskiej.
W poprzednich edycjach Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym uczestniczyło kilkuset ekspertów: przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, menadżerów przedsiębiorstw energetycznych oraz naukowców, którzy dyskutowali na temat kondycji i perspektyw rozwoju energetyki i ciepłownictwa.
– Kongres Kogeneracji organizujemy w Kazimierzu Dolnym już po raz trzeci. Zapraszamy do udziału wszystkich tych, którzy chcą wziąć udział w dyskusji na temat rozwoju kogeneracji w naszym kraju – podkreśla dr Janusz Ryk, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Więcej informacji o Kongresie znajdują się na stronie http://www.kongreskogeneracji.pl
Kongres Gospodarki Odpadami
Zintegrowane systemy gospodarki odpadami i ich rola w gospodarce o obiegu zamkniętym
Termin: 15-18.05.2022 r.
Miejsce: Hotel Anders Stare Jabłonki, ul. Spacerowa 2, www.hotelanders.pl
Założenia:
Kongres Gospodarki Odpadami (KGO) to ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli: nauki, praktyki gospodarczej, organizacji i zarządzania w zakresie gospodarowania odpadami.
Celem strategicznym KGO jest wzmocnienie relacji przedsiębiorstw i samorządów z nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie budowy efektywnego systemu oraz wdrażania niezbędnych zmian w gospodarce odpadami.
Kongres będzie spotkaniem o charakterze konferencyjno-szkoleniowym organizowanym cyklicznie (w cyklu dwuletnim) zajmującym się kompleksową gospodarką odpadami, skupiającym przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej, projektantów, firm komunalnych i instalacji przetwarzających odpady, jak również przedstawicieli wykonawców inwestycji, instytucji finansujących (banki, fundusze pomocowe), wynalazców (firmy technologiczne, centra B+R) oraz świata nauki (uczelnie wyższe, instytuty naukowe i badawcze).
Kongresowi towarzyszyć będzie publikacja monografii i materiałów konferencyjnych w formie elektronicznej. Przewiduje się publikacje wybranych artykułów w czasopiśmie naukowym.
Ważnym celem Kongresu będzie przygotowanie sektora gospodarki odpadami do koniecznych zmian dotychczasowego paradygmatu systemu gospodarki odpadami i skutecznego wdrażania rozwiązań związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym czy europejskim zielonym ładem oraz określenie uwarunkowań dla szerszego wdrażania innowacji w sektorze.
Do podstawowych, podejmowanych w trakcie Kongresu Gospodarki Odpadami, zagadnień merytorycznych należy zaliczyć:
- Minimalizacja powstawania odpadów,
- Aspekty organizacyjne, prawne, finansowe i technologiczne wdrażania wymagań gospodarki obiegu zamkniętego w gospodarce odpadami,
- Zmiany jakościowe i ilościowe odpadów komunalnych w wyniku wprowadzenia gospodarki cyrkulacyjnej,
- Gospodarka w obiegu zamkniętym w odpadach komunalnych – przykłady działań wdrożeń (PL i Kraje Członkowskie UE),
- Gospodarka o obiegu zamkniętym w odpadach opakowaniowych i innych, powstałych po produktach objętych zasadą poszerzonej odpowiedzialności producenta, ekoprojektowanie,
- Gospodarka innymi wybranymi grupami odpadów (m. : odpady medyczne, paliwa z odpadów, ZSEE, zużyte opony, baterie i akumulatory etc.),
- Innowacje w organizacji i technologii gospodarki odpadami,
- Znaczenie i wpływ na systemy gospodarki odpadami (SGO) Konkluzji BAT dla przetwarzania i termicznego przekształcania odpadów,
- Mechanizmy wspierania działań w zakresie SGO oraz finansowania innowacji,
- Efektywność systemów gospodarowania odpadami,
- Przewidywanie rozwoju technologii w GOZ (w tym recykling materiałowy, chemiczny i biologiczny oraz odzysk odpadów),
- Nowe trendy w obszarze Urban Mining oraz Waste Architecture.
Tematyka Kongresu:
- Ocena krajowej gospodarki odpadami w roku 2022 w kontekście realizacji zadań GOZ:
- zagrożenia i możliwości,
- aspekty organizacyjne, prawne, finansowe i technologiczne,
- znaczenie konkluzji BAT dla przetwarzania i termicznego przekształcania odpadów.
- Zmiany w gospodarce odpadami w perspektywie roku 2035:
- odpady komunalne,
- odpady opakowaniowe i inne, powstałe po produktach objętych zasadą poszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), system kaucyjny,
- inne grupy odpadów: in. odpady z produkcji, zużyte opony, odpady medyczne, paliwa z odpadów,
- przykłady dobrych praktyk w innych krajach UE,
- kwestie społeczne (akceptacja społeczna dla obiektów gospodarki odpadami, udział społeczeństwa we wdrażaniu GOZ).
- Wdrażanie innowacji w gospodarce odpadami:
- innowacje organizacyjne i technologiczne,
- optymalizacja efektywności ekonomicznej i środowiskowej,
- systemy wsparcia dla innowacji w gospodarce odpadami,
- synergia gospodarki odpadami z innymi dziedzinami przemysłu (energetyka, przemysł chemiczny, ),
- technologie informacyjne w GO,
- nowoczesne narzędzia monitoringu i
- Wykorzystanie instrumentów prawnych (ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i pozwolenia zintegrowanego) uwzględniających zintegrowane podejście do ochrony środowiska w procesie projektowania, budowy i eksploatacji instalacji do przetwarzania odpadów.
Grupa docelowa uczestników KGO
Kongres to w założeniu spotkanie: nauki, praktyki, organizacji i zarządzania w zakresie gospodarowania odpadami. Podstawą doboru referatów będzie osiągnięcie celu strategicznego: powiązanie biznesu z nowoczesnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie budowy i wdrażania niezbędnych zmian w systemach gospodarki odpadami.
Rada Programowa
Piotr Manczarski – Przewodniczący Emilia den Boer – Sekretarz naukowy
Andrzej Białowiec, Zbigniew Bukowski, Agnieszka Generowicz, Marek Górski, Andrzej Jędrczak, Eugeniusz Koda, Jolanta Latosińska, Tadeusz Pająk, Czesława Rosik–Dulewska, Robert Sidełko, Kazimierz Szymański, Grzegorz Wielgosiński
Organizator:
Kongres Gospodarki Odpadami jest realizowany przez Główną Sekcję Gospodarki Odpadami Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, będąc naturalną kontynuacją organizowanego od 1995 roku Forum Gospodarki Odpadami.
Komitet Organizacyjny
Anna Rolewicz-Kalińska – Przewodnicząca Sergiusz Zabawa – Sekretarz
Teresa Kubiak, Krystyna Lelicińska-Serafin, Leszek Rochowicz
Patronat honorowy
Prezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Patronaty
FRUTIGER Polska Sp. z o.o. Grupa INTERSEROH w Polsce
Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast
Krajowa Izba Gospodarki Odpadami
Polska Izba Gospodarki Odpadami Protechnika Łuków Sp. z o.o.
Rada Przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych
Sutco-Polska Sp. z o.o.
Sweco Polska sp. z o, o.
TOMRA SORTING Sp. z o.o.
Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami Izba Branży Komunalnej Patronat medialny
Zgłoszenia i kontakt w sprawach dotyczących uczestnictwa w Konferencji Korespondencję prosimy kierować na adres e-mail: kgo@pzits.pl
Więcej informacji o wydarzeniu: www.kgo.pzits.pl
KLUB INSTALATORA na Targach INSTALACJE
Klub Instalatora ponownie na Targach Instalacje!
Spotkania z ekspertami z branży instalacyjnej, występy na żywo, darmowy poczęstunek w strefie gastronomicznej, emocjonująca Gra Targowa oraz konkursy z nagrodami. To wszystko będzie czekało na instalatorów podczas tegorocznych Targów Instalacje, które odbędą się w dniach 25-27 kwietnia w Poznaniu.
Już po raz szósty instalatorzy odwiedzający Targi Instalacje będą mieli okazję skorzystać ze specjalnej, dedykowanej dla nich strefy – Klubu Instalatora. Jest to miejsce, gdzie gwarantowana będzie świetna zabawa i wysokiej jakości doradztwo.
Czym jest Klub Instalatora?
To miejsce spotkań i rozmów branżowych, a także strefa odpoczynku, w której targowi goście mogą skorzystać z wielu fantastycznych atrakcji. Klub Instalatora jest za każdym razem tłumnie odwiedzany przez blisko 3 tysiące osób, które przyjeżdżają na Targi Instalacje w ramach Akcji Autokarowej, a także przez wszystkich pozostałych zainteresowanych gości obecnych na Instalacjach.
Przyjedź na Targi Instalacje z hurtowniami partnerskimi Grupy SBS!
Już teraz można zgłaszać się do udziału w Ogólnopolskiej Akcji Autokarowej. Jej celem jest umożliwienie Instalatorom grupowego przyjazdu na targi. Akcja organizowana jest przez Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Grupę SBS. Aby wziąć udział w akcji, należy zgłosić się telefonicznie lub osobiście w najbliższej Hurtowni Grupy SBS. Udział w akcji autokarowej jest bezpłatny. Dodatkowo, wybierając przyjazd z Grupą SBS, gwarantowana jest świetna zabawa, merytoryczne konsultacje, atrakcyjne nagrody oraz poczęstunek w strefie gastronomicznej.
Partnerzy Klubu Instalatora
Jednym z głównych założeń Klubu Instalatora są merytoryczne rozmowy z najważniejszymi producentami w branży. W tym roku goście Klubu Instalatora będą mogli liczyć na spotkanie z inżynierami czterech liczących się na rynku marek, jakimi są: Grundfos, KAN, LG oraz Vaillant.
Rozrywka na najwyższym poziomie
Ważnym miejscem na mapie Klubu Instalatora będzie scena, na której zaprezentowane zostaną nowości produktowe wystawców Klubu Instalatora. Nie zabraknie także oprawy artystycznej w postaci występu pięknych i niezwykle uzdolnionych artystek. Ponadto, jak zawsze, nie zabraknie wartościowych nagród! Goście Klubu Instalatora będą mieli podwójną szansę na wygraną: biorąc udział w konkursie na najciekawsze hasło promujące Klub Instalatora, jak również podczas Gry Targowej, która odbędzie się przy współpracy z zaprzyjaźnionymi producentami.
Dlaczego warto przyjechać z Grupą SBS na Targi Instalacje w ramach Akcji Autokarowej?
- bezpłatny przyjazd,
- spotkanie z najważniejszymi producentami w branży,
- konkursy i nagrody dla gości,
- bezpłatny poczęstunek w strefie gastronomicznej,
- wysokiej jakości rozrywka.
Jak zgłosić się do Akcji Autokarowej? Znajdź najbliższą Hurtownię Grupy SBS i zapisz się na przyjazd na Targi Instalacje! Pełna lista hurtowni znajduje się pod adresem: www.grupa-sbs.pl/hurtownie.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami:
Natalia Fercz
tel. +48 698 640 160
e-mail. natalia.fercz@grupamtp.pl