Analiza gospodarki odpadami budowlanymi
autor:
WIKTORIA EULALIA JASEK, ANNA GŁOWACKA
ORCID ID:
0000-0002-4733-5970
Numer miesięcznika:
7-8/2023 Instal s.55-57
DOI:
10.36119/15.2023.7-8.9
Praca zawiera analizę gospodarki odpadami dla wybranego przedsiębiorstwa budowlanego prowadzącego prace na terenie województwa zachodniopomorskiego. W opracowaniu uwzględniono zależność wytwarzania ilości odpadów od prowadzonych prac budowlanych, przeanalizowano sposoby gospodarki odpadami.
W omawianym przykładzie przedsiębiorstwa budowlanego najwięcej odpadów wymagających prowadzenia ewi- dencji w Bazie Danych Odpadów powstało w okresie prowadzenia robót stanu surowego. Rozumieć przez to można, że największa masa odpadów budowlanych powstaje w trakcie robót związanych z wykorzystaniem beto- nu, ponieważ przy pracy z nim korzystamy z drewnianych szalunków, co generuje zwiększoną masę odpadów
o kodzie 17 02 01 – drewno. Dodatkowo na skutek błędu ludzkiego, czyli złego posadowienia, wypoziomowania lub złączenia szalunku może być konieczne zastosowanie poprawek w betonowych konstrukcjach, a co za tym idzie zlikwidowania istniejącej betonowej bryły, czyli wytworzenia odpadu o kodzie 17 01 01 – odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów.
Ze względu na liczbę przedsiębiorstw budowlanych prowadzących prace na terenie Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i całej Polski zapewnienie w nich zrównoważonej i świadomej gospodarki odpadami wymaganej wprowadzanymi coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami prowadzić będzie do lepszego i bardziej efektywnego zarządzania odpadami w naszym kraju.
Słowa kluczowe:
Informacje o autorach:
mgr inż. Wiktoria Eulalia Jasek, dr hab. inż. Anna Głowacka prof. ZUT; https://orcid.org/0000-0002-4733-5970 – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Katedra Inżynierii Środowiska