Projektowanie oraz bezpieczna eksploatacja mikroinstalacji fotowoltaicznych
autor:
RENATA WŁODARCZYK
ORCID ID:
0000-0002-0093-5178
Numer miesięcznika:
11/2023 Instal s.38-44
DOI:
10.36119/15.2023.11.5
Rynek instalacji fotowoltaicznych (PV) w Polsce jest prężnie rozwijającym się sektorem energetyki odnawialnej, co ma przeciwdziałać zanieczyszczeniu klimatu i wspomóc gospodarkę w dążeniu do zwiększenia efektywności energetycznej [1-2]. Energia elektryczna wytworzona w energetyce odnawialnej we współpracy z elektrolizerami i ogniwa- mi paliwowymi mogą stać się wkrótce tzw. zielonymi magazynami energii [3]. Według danych sporządzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) moc zainstalowana w fotowoltaikę w Polsce w 2021 r. wyniosła 7,6 GWp,
a łączne obroty na rynku PV oszacowane zostały na 16,7 mld złotych [4]. Największy udział w przyroście zainsta- lowanej mocy mieli indywidualni prosumenci. Według prognoz IEO w najbliższych latach dynamika wzrostu instala- cji PV utrzyma się dzięki zwiększeniu mocy w farmach PV poprzez budowę kolejnych instalacji.
Inwestorów zainteresowanych budową mikroinstalacji PV oraz instalacji PV o większych mocach wciąż będzie przybywać, dlatego ważne jest, na co powinien zwrócić uwagę inwestor na etapie projektowania tych instalacji oraz ich użytkowania. W niniejszym artykule zostaną omówione poszczególne etapy tworzenia instalacji PV: od rozpoznania miejsca, doboru komponentów, projektowania i montażu, po rozruch i bezpieczną jej eksploatację. W pracy zostały omówione najczęściej pojawiające się problemy, które można spotkać w indywidualnych gospo- darstwach domowych wyposażonych w panele PV oraz jakie skutki i konsekwencje mogą wywołać.
Słowa kluczowe:
Informacje o autorach:
dr inż. Renata Włodarczyk https://orcid.org/0000-0002-0093-5178 – Katedra Zaawansowanych Technologii Energetycznych, Wydział Infrastruktury i Środowiska, Politechnika Częstochowska, Częstochowa.
Adres do korespondencji: renata.wlodarczyk@pcz.pl